Patogeneza

Patogeneza. Warunkiem zakażenia jest wtargnięcie zarazków lub ich toksyn do ustroju przez uszkodzoną skórę. Nieraz bardzo trudno znaleźć wrota zakażenia, jednakże nie upoważnia to do wniosków, jakoby zakażenie mogło nastąpić poprzez nie uszkodzoną skórę. Fildes i inni wykazali, że los zarodników, które dostały się do rany, zależy od wpływu innych czynników. Prawidłowa, zdrowa skóra wykazuje działanie olcsydacyjno-redukcyjne, które uniemożliwia rozmnażanie się zarodni- żonę napięcie mięśniowe, a szczególnie szczękościsk, wyraz twarzy, napady kurczowe (opisthotonus, oithotomis, zaburzenia w oddychaniu) w dużej mierze ułatwiają rozpoznanie.

W różnicowaniu należy uwzględnić inne schorzenia. Stany zapalne w obrębie szczęki mogą dać podobne objawy, które również mogą spowodować szczękościsk. W zatruciu strychniną rzadko dochodzi do kurczu mięśni szczęk. Tężyczkę łatwo odróżnić na podstawie chemicznego badania krwi (wapń, fosfor). W zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych uwzględnić należy zachowanie się tętna, brak przytomności, a przede wszystkim wynik badania płynu mózgowo-rdzeniowego. We wściekliźnie brak szczękościsku, natomiast stałym objawem jest trudność połykania, a poza tym z wywiadu wiadomo, czy miało miejsce ukąszenie przez psa. W początkowym okresie wzmożone napięcie mięśni brzusznych, zwłaszcza po prawej stronie brzucha, może nieraz być przyczyną mylnego rozpoznania zapalenia wyrostka robaczkowego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>