Zasady leczenia i technika zabiegów po urazie kręgosłupa

Ułożenie chorego w pozycji bezbólowej w celu odbarczenia kręgosłupa i złagodze-nia bólu oraz ułatwienia repozycji przepu-kliny dyskowej (leżenie na plecach, na boku, w podwieszeniu).

Wyciąg ciągły przy mniejszym obciąże-niu (6-15 kg), codziennie przez 30-40 min do 4-6 godzin w 5-7 seansach.

Wyciąg przestankowy (pulsacyjny) – przy narastaniu obciążenia w ciągu 12 s ponowne obciążenie. Czas całego zabiegu 15 min, łącznie od 3 do 6 seansów z przerwami od 2 do 4 dni.

Wyciąg bloczkowy poziomy lub skośny (na łóżku ortopedycznym umożliwiającym pochylenie chorego pod dowolnym kątem (40-60°). Chory leży na brzuchu (otyli mogą leżeć na plecach z kończynami uniesionymi na poduszkach). Miednica ustalona pasem biodrowym.

Wyciąg trwa od 4 do 6 godzin w 2 seansach z przerwą południową na ma-saże. Wyciąg stosuje się przez 10 dni, czasem (w cięższych przypadkach) 25 dni.

Bloczki obciążone od 5 do 20 kg prze-ciwwagą jest masa ciała. Wyciąg krzesełkowy (pozycja Perlscha) o regulowanej wysokości. Siła wyciągu odpowiada w przybliżeniu masie zwisa-jącego ciała.

Wyciąg z podwieszeniem i w półpod- wieszeniu z wahadłowymi ćwiczeniami tu-łowia i kończyn.

Wyciąg w wodzie. Chory w ułożeniu bezbólowym, zawieszony na kole gumo-wym założonym pod pachami, z nogami

Dyskopatie (ułożenie w przodozgięciu tułowia, kąt 30° przy zgiętych kończynach dolnych w stawach biodrowych i kolanowych).

Przepukliny dyskowe zagrażające niedokonane (ułożenie w po- zacji iordotycznej, przeciwdziałającej po-wstawaniu wrót przepukliny). Przepukliny dyskowe odprowadzal- ne (ułożenie w pozycji kifotycznej poszerzającej wrota przepukliny i ułatwiającej jej odprowadzenie).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>