Ciąża. Ciąża mnoga, a nawet ciąża pojedyncza z dużą ilością wód płodowych, może przypominać guz jajnikowy wypełniający całą jamę otrzewnową. Wyszukanie części płodu i stwierdzenie innych pewnych objawów ciąży rozprasza wątpliwości. W przypadkach niejasnych można wykonać zdjęcie rentgenowskie.
Wielki mięśniak macicy. Miękki mięśniak macicy ogromnych rozmiarów może niekiedy tak bardzo przypominać dużą torbiel jajnika, że rozpoznanie przed operacją bywa niemożliwe. W przypadkach takich ogromne rozmiary mięś- niakowatej macicy uniemożliwiają dokładne badanie. Pewną wskazówką może być stwierdzenie w przypadkach dużych rozwijających się ku jamie brzusznej mięśniaków macicy uniesienie szyjki jej w górę (ponad linię międzykolcową), do czego nie dochodzi w razie dużej torbieli, która spycha macicę raczej ku dołowi.
Wodonercze (hydronephrosis). Należy pamiętać, że: a) wodonercze rozwija się pozaotrzewnowo, b) przesuwa jelita ku tyłowi i do boku, c) umiejscowione jest albo po stronie lewej, albo po prawej, d) nie wykazuje związku z częściami płciowymi. Jeśli jednak guz nerkowy jest olbrzymich rozmiarów, cechy wodonercza nie uwydatniają się w sposób tak przejrzysty, gdyż przylega ono do ściany brzusznej i wypełnia całą jamę otrzewnową. Co więcej, wykazanie związku guza z częściami rodnymi jest niepodobieństwem, gdyż badanie oburęczne nie daje pewnych wyników wobec silnego napięcia powłok brzusznych i niemożliwości podniesienia guza do góry.
Nie można zapominać, że w przypadkach nagromadzenia się wielkich ilości tłuszczu w powłokach brzusznych i w samym brzuchu stwierdza się niekiedy znaczne powiększenie jego rozmiarów. Tak samo i w przebiegu pewnych spraw chorobowych jelita rozdęciejelit (meteorismus) może robić wrażenie, że pojemność brzucha się zwiększyła.
Leave a reply