Leczenie brodawek

W leczeniu brodawek należy dążyć do otrzymania dobrych wyników kosmetycznych. Najczęściej usuwa się brodawki twarde elektrokoagulacją lub miejscowym stosowaniem podofiliny {Rp. Podophyllini 2,-0, Collodii elast. ad 1-0,-0), brodawki płaskie natomiast ustępują po podaniu do wewnątrz przetworów arszeniku i po zastosowaniu środków złuszczających (Rp. Sulíur. piaecip., Saponis virid. aa 3,-0, Pasta Zinci Lassari ad 3-0,-0).

Mięczak zakaźny (molluscum conlagiosum) jest schorzeniem wieku dziecięcego i może się zdarzyć niekiedy już u niemowląt. Najczęściej na twarzy, szyi lub w okolicy narządów płciowych pojawiają się drobne, twarde, półkulisto wzniesione grudki barwy skóry prawidłowej lub perłowej, na których szczycie istnieje pępkowate wklęśnięcie z małym otworkiem w środku. Przy ucisku wydobywa się z wykwitów kaszkowata masa. Leczenie polega na wyciskaniu zawartości grudek szczypczykami lub wyłyżeczkowaniu ich, po czym należy stosować miejscowo nalewkę jodową przez kilka dni z rzędu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>