Opryszczki

Opryszczki występują w dwóch postaciach klinicznych: Opryszczki pospolite (herpes simplex, s. vulgaris) umiejsca-wiają się zwykle na wargach i w okolicy otworów nosowych, niekiedy . także na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła oraz na narządach płciowych.

Półpasiec (herpes zoster, zona) umiejscawia się zwykle wzdłuż przebiegu nerwów, i to jednostronnie, przebiegając wśród silnych nerwobólów, a niekiedy także z bolesnym obrzmieniem sąsiednich węzłów chłonnych.

Leczenie opryszczek ma na celu zabezpieczenie schorzałych miejsc od tarcia i wtórnego zakażenia ropnego i w tym celu stosuje się miejscowo zawiesiny płynne, pudrów z dodatkiem łagodnych środków odkażających (Rp. Xerolorm. 3,-0—5,-0, Talci venet., Zinci oxydât, aa 2-0,-0,

Zakaźne bujania naskórkowe spowodowane działaniem wirusów powstają wskutek rozrostu warstwy kolczastej naskórka. Należą do nich:

Szyszkowiny albo kłykciny stożkowate (kończyste — condyiomata acuminata), występujące w skórze i błonach śluzowych głównie w okolicy narządów płciowych, zdarzają się przeważnie u dorosłych.

Brodawki pospolite (verrucae vulgares) zdarzają się często u starszych dzieci i występują albo w postaci brodawek twardych, głównie na grzbietowych powierzchniach palców rąk, albo też jako brodawki płaskie występujące gromadnie, najczęściej w skórze twarzy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>