Skłonność do krwawień

Niektóre lampy stosowane w termoterapii schorzeń ginekologicznych, a zakładane do pochwy wytwarzają oprócz promieni cieplnych również promienie pozafiołkowe. Światło ich przenika do pochwy przez odpowiednio zbudowane wzierniki, których celem jest ochrona błony śluzowej przed poparzeniem i zebranie promieni na ograniczonej przestrzeni w celu wywołania silnego przekrwienia tkanek oraz ich podrażnienia. Wpływa to korzystnie na przebieg pewnych schorzeń pochwy (owrzodzenia), części pochwowej (nadżerki), a nawet przydatków i przymaciczy. Zdaniem niektórych badaczy dobre wyniki uzyskiwane przez tego rodzaju naświetlanie tłumaczą się przede wszystkim silnym działaniem używanych w tym celu lamp (np. lampy Landekera) i to na cały ustrój. Sposób stosowania tych lamp jest zupełnie bezpieczny i umożliwia leczenie tą metodą nawet osób słabych, wyczerpanych i przemęczonych. Bardzo wielkie znaczenie ma również i to, że skłonność do krwawień i podwyższenia ciepłoty ciała nie stanowią przeciwwskazania do naświetlania metodą Landekera, którą stosować można w przebiegu zapaleń przydatków, przymaciczy i omacicza, nawet w tych stadiach schorzenia, w których zalecanie metod energiczniejszych (diatermia) ze względu na istniejący jeszcze stan podrażnienia, wydaje się ryzykowne.

Próbowano również do leczniczego naświetlania promieniami pozafiołkowymi używać jako źródła wyładowań prądu o wysokiej częstotliwości, przechodzącego przez szklaną lub kwarcową elektrodę wypełnioną gazem i drobnymi ilościami rtęci. Tego rodzaju elektroda nadaje się do stosowania również w pochwie. Wskazania do jej stosowania stanowią nadżerki części pochwowej, zapalenia przydatków macicy, swiąd pochwy oraz rzeżączkowe zapalenie pochwy i cewki moczowej. Jeśli elektroda szklana wypełniona jest gazem neonowym, świeci podczas przechodzenia przez nią prądu o wysokiej częstotliwości światłem czerwonym, które ma wybitną zdolność przenikania w głąb tkanek. Z tych względów zalecano leczenie czerwonymi promieniami (zimnymi) uporczywych zapaleń przydatków macicy i samej macicy, i to z dobrypi wynikiem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>