Leczenie ortodontyczne dzieci

Ortodonta Warszawa – aparat ortodontyczny u dzieci

Leczenie stomatologiczne dzieci jest wyjątkowo delikatnym tematem. Trzeba bowiem dołożyć wszelkich starań, by ortodonta Warszawa nie zraził naszego dziecka do wizyt w gabinecie stomatologicznych. Większość osób, u których występuje schorzenie zwane dentofobią przyznaje, że ich strach przed dentystą ma swoje początki właśnie w dzieciństwie. A jako rodzice powin niśmy mieć pełną świadomość, że to właśnie na nas spoczywa obowiązek zaszczepiania w dzieciach dobrych nawyków. Jednym z nich jest dbanie o stan uzębienia. Nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Infekcje w jamie ustnej mogą mieć poważny wpływ na stan ogólny organizmu. Również pojawiające się ubytki w uzębieniu mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie naszego dziecka. Nie mówiąc już o tym, że zęby stałe mamy przecież przez całe życie i musimy o nie dbać. Nasze dziecko nigdy nie będzie pewnym siebie, zadowolonym ze swojego wyglądu człowiekiem, jeśli jego uśmiech będzie pozostawiał wiele do życzenia. Częstym problemem związanym z dziecięcym uzębieniem są wady zgryzu. Mogą one wynikać z wrodzonej anatomii szczęki lub ze złych nawyków, np. za długiego okresu ssania smoczka. Niektórzy rodzice bagatelizują kwestie krzywych zębów nie zaważając, że nie jest to wyłącznie problem estetyczny. Wady zgryzu mogą bowiem powodować problemy z właściwą wymową czy nawet problemy gastryczne. U wielu dzieci krzywy zgryz powoduje niechęć do spożywania potraw wymagających dobrego pogryzienia. Nierzadko dzieci z wadami zgryzu mają skłonności do obgryzania paznokci czy wkładania palców do buzi. Większość z nich śpi z otwartą buzią. Co ważne, liczenie, że wada samodzielnie ulegnie skorygowaniu jest niestety błędne. Ortodonci zgodnie przyznają, że nieleczona wada może się jedynie pogłębiać. Dlatego zamiast oczekiwać na cud, warto wybrać się z dzieckiem do ortodonty i założyć aparat.

Ortodonta Warszawa – jaki aparat dla dziecka

Wielu rodziców boi się pierwszej wizyty w gabinecie ortodontycznym bardziej niż ich pociechy. Przyczyn jest kilka. Najczęściej dorośli obawiają się reakcji dziecka na aparat ortodontyczny. Jest to bowiem spora nowość, która będzie musiała stać się codziennością malucha. Warto jednak zauważyć, że im szybciej podjęte zostaną kroki korekcyjne, tym większa szansa, że obejdzie się bez konieczności zakładania stałego aparatu. Lekarze ortodonci często stosują wygodniejsze, a równie skuteczne rozwiązanie, czyli aparat ruchomy, który pacjent może samodzielnie zakładać i zdejmować. Przy niewielkich wadach możliwe jest nawet zakładanie aparatu wyłącznie na noc. Jeśli jednak ortodonta uzna, że zgryz wymaga założenia stałego aparatu również nie powinniśmy popadać w panikę. Niedogodności związane z noszeniem aparatu będą doskwierać naszemu dziecku tylko przez kilka pierwszych dni, kiedy będzie uczyło się jak obchodzić się z nową sytuacją. Potem życie z aparatem ortodontycznym jest nieuciążliwe. A walka toczy się przecież o piękny i zdrowy uśmiech.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>