W skórze fałdów szyi

W skórze fałdów szyi, na twarzy, tułowiu i kończynach pojawiają się rozrzucone plamy rumieniowate, na których pow.stają większe pęcherze wypełnione płynem surowiczym, który następnie mętnieje z powodu wtórnego zakażenia gronkowcowego. Po pęknięciu pęcherzy powstają większe sączące nadżerki pokrywające się strupami. Choroba rozwija się naipadowo i trwa kilka tygodni, w ciągu których występują okresowe wysiewy nowych wykwitów pęcherzowych wśród podwyższenia ciepłoty ciała. W rozpoznaniu różnicowym pamiętać należy o podobnych zmianach pęcherzowych jako objawach kiły wrodzonej, od której paciorkowcowy liszajec odróżnia się tym, że nie stwierdza się w nim nigdy pęcherzy w skórze dłoni i podeszew (jak to bywa w pęcherzowej postaci kiły wrodzonej). W leczeniu należy otwie- Tać pęcherze i stosować kąpiele odkażające (Kai. hypermangan.), a następnie smarować zmiany chorobowe łagodnymi kremami, np. : Rp. Sol- Acid boric. 3%, Eucerini anhydr., Ol. Rapae aa 2-0,-0. W okresach ostrych wysiewów pęcherzy z podwyższoną ciepłotą ciała należy zastosować ogólnie leczenie antybiotykami.

Złuszczające zapalenie skóry noworodków typu Ritter a (dermatitis exfoliativa neonatorum Ritteri) jest cięższą odmianą poprzedniego.opisanego liszajca pęcherzowego noworodków i rozpoczyna się również w pierwszych tygodniach ich życia pojawieniem się obrzękłych rumieni na twarzy, rozprzestrzeniających się następnie na całą powierzchnię skóry, przez co powstaje obraz rumienia uogólnionego (erythrodermia). Na zaczerwienionej i obrzękłej skórze nie do- chodzi jednak do wytworzenia pęcherzy, lecz naskórek przesiąknięty wysiękiem surowiczym rozmięka i oddziela się od skóry w postaci dużych płatów, odsłaniając liczne duże miejsca obnażone z naskórka i sączące. Włosy często wypadają, a paznokcie oddzielają się. Stan niemowlęcia jest ciężki, ciepłota jest podwyższona. Leczenie polega na stosowaniu kąpieli odkażających (Kai. hypermangan.) i smarowaniu skóry łagodnymi kremami i mazidłami jak w oparzeniach skóry. Równocześnie należy podawać doustnie antybiotyki.

Tags:  

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>