UNERWIENIE KOBIECYCH NARZĄDÓW RODNYCH

Unerwienie kobiecych narządów rodnych pochodzi przede wszystkim z układu współczulnego. Układ przywspółczulny zaopatruje je tylko za pośrednictwem nerwu sromowego (nervus pudendus), na który składają się nieliczne włókna nerwowe pochodzące z 4 i 5 (rzadziej z 3) nerwu krzyżowego.

Splot nerwowy współczulny, zaopatrujący miednicę, rozpoczyna się po podziale na dwie części splotu tętnicy głównej, na wysokości wzgórka kości krzyżowej. Określany jest od tego miejsca mianem splotu podbrzusznego (plexus kypo- gastricus). Biegnie wzdłuż więzadła krzyżowo-biodrowego i na wysokości ujścia wewnętrznego kanału szyjki gubi się w tzw. zwoju Frankenhausera. Zwój Frankenhausera składa się z dużego skupienia splotów nerwowych, leżącego po obu – 29 przecznego powierzchownego mięśnia krocza. Ku górze oba mięśnie opuszkowo- jamiste otaczają pochwę tuż poza wejściem do niej, pokrywając opuszki przedsionka (bulbi uestibuli). W pobliżu spojenia łonowego część jego wiązek łączy się z obu stron poniżej łechtaczki. Skurcz tej części mięśnia może zwężać pochwę i wywoływać wzwód opuszki przedsionkowej.

Mięsień poprzeczny krocza powierzchowny nie odgrywa żadnej prawie roli. Mięśnie te biegną od środka krocza ku stronie prawej i lewej do kości kulszowej, do której przyczepiają się w miejscu, gdzie kość ta łączy się z kością łonową.

Mięśnie warstwy podskórnej nie wchodzą w skład przepony mięśniowej. Są one tylko pewnym oparciem dla sromu, zwłaszcza mięśnie opuszkowo-jamiste, które mogą mieć wpływ’ na zwężenie wejścia do pochwy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>