BŁONICA SKORY

Błonicze schorzenia skóry zdarzają się przeważnie u dzieci i umiejscawiają się głównie w fałdach skórnych i w okolicy narządów płciowych i krocza. Występują one w skórze w postaciach naśladujących zmiany ropne, wypryskowate lub zgorzelinowe, toteż uznanie tych zmian za błonicze może nastąpić tylko na podstawie wyników badań bakteriologicznych. Zazwyczaj stwierdza się wówczas błonicę lub nosicielstwo maczugowców błoniczych w błonach śluzowych. Leczenie zmian błoniczych w skórze polega na miejscowym i domięśniowym stosowaniu penicyliny, a w przypadkach błoniczych zmian zgorzelinowych wskazane jest leczenie swoistą surowicą.

ZMIANY W SKÓRZE SPOWODOWANE DZIAŁANIEM ZARAZKÓW PRZESĄCZALNYCH Opryszczki (heipes) występują zazwyczaj nagie w postaci zgrupowanych na pewnej przestrzeni niewielkich plamek rumieniowych, na których pojawiają się oddzielne pęcherzyki o zawartości jasnej, niekiedy z domieszką krwi. Po kilku dniach treść pęcherzyków mętnieje i pęcherzyki zasychają w żółtawe strupki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>