Leczenie gruźlicy rozpływnej

Leczenie gruźlicy rozpływnej musi uwzględnić ogólny stan chorych oraz pierwotne ogniska gruźlicze w węzłach chłonnych, kościach lub stawach. Dobre wyniki otrzymuje się po leczeniu kalcyferolem, PAS-em, streptomycyną i hydrazydem kwasu izonikotynowego.

Gruźlica skóry liszajowata, zwana także liszajem zołzowym (iubercu- losis cutis lichenoides, liehen scrophulosorum) zdarza się zazwyczaj w okresie późniejszego dzieciństwa w przypadkach, w których istnieją inne postacie gruźlicy skóry lub zmiany gruźlicze w węzłach chłonnych, kościach, stawach itp. Zmiany chorobowe umiejscawiają się najczęściej w skórze brzucha, klatki piersiowej, na plecach i w okolicy krzyżowej. Tworzą one ogniska złożone z gęsto usadowionych drobniutkich gu- zeczków stożkowatych, barwy różowożółtawej, pokrytych na szczycie łuseczką i umiejscowionych w ujściach mieszków włosowych. Gruźlica liszajowata znika po pewnym czasie bez śladu, gdy przeprowadzi się leczenie gruźliczych ognisk, z których wysiały się prątki doprowadzające do zmian chorobowych w skórze.

Gruźlica skóry guzkowo-zgorzelinowa (tuberculosis cutis nodulogangraenosa) zdarza się u starszych dzieci i u osobników młodych, u których istnieją łagodnie przebiegające zmiany gruźlicze w węzłach chłonnych lub narządach wewnętrznych. Objawy chorobowe występują w postaci okresowych wysiewów w skórze, wyniosłych, drobnych nacieczeń barwy czerwonosinawej. Po pewnym czasie na szczycie tych wykwitów pojawiają się krosty ropne, zasychające w strupy, pod którymi tworzą się drobne owrzodzenia w skórze, gojące się z pozostawieniem blizenek. Zmiany chorobowe umiejscawiają się najczęściej na twarzy, małżowinach usznych, na grzbietach rąk i palców, w okolicy łokci i kolan i na wyprostnych stronach przedramion, a niekiedy także na tułowiu, pośladkach i kończynach dolnych. Leczenie polega na tych samych zasadach, jakie podano dla leczenia gruźlicy liszajowatej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>