Mimowolne skurcze podczas orgazmu

W czasie orgazmu u wielu kobiet pojawiają się mimowolne skurcze zewnętrznego zwieracza odbytu, przy czym występują one równolegle z początkowymi przerwami międzyskurczowymi platformy orgazmowej. Skurcze zwieracza odbytu kończą się zwykle wcześniej niż platformy orgazmowej.

Zwieracz zewnętrzny cewki moczowej również może ulegać mimowolnym skurczom w czasie orgazmu. Skurcze te nie wykazują rytmiczności, pojawiają się 2-3 razy i występują zwykle u nieródek.

Piersi nie wykazują specyficznych reakcji bezpośrednio w czasie orgazmu. Jednakże detumescencja areoli, pojawiająca się bezpośrednio po orgazmie, jest tak szybka, że wyznacza ona początek fazy ustępowania podniecenia. Detumescencja ta zwykle pojawia się równocześnie z końcowymi skurczami platformy orgazmowej. Szybka detumescencja areoli, prowadząca do zmarszczenia się ich, pojawia się tylko przy orgazmie i umożliwia wizualną identyfikację orgazmu.

W zakresie mięśni stwierdza się wzrost napięcia, osiągający maksimum natężenia w fazie orgazmu oraz skurcze poszczególnych grup mięśniowych kończyn dolnych i górnych, brzucha, karku i twarzy. U wielu kobiet pojawia się przy tym dowolny skurcz mięśni pośladków, stosowany celowo dla szybszego osiągnięcia orgazmu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>