Narkolepsja

Ludzie twierdzący, że czują się gorzej po wyspaniu się, mają rację, gdyż zadania wymagające sprawności lepiej wykonywać pod wieczór architekt R. Buckminster Fuller przyzwyczaił się do spania przez pół godziny co trzy godziny, co daje razem 4 godziny snu w ciągu doby i prowadził taki tryb życia przez rok można zmusić do „marzeń” maszyny cyfrowe – w celu powtórnego przeglądu i odrzucenia niepotrzebnego materiału.

Narkolepsja jest rzadkim stanem cechującym się nieprzezwyciężoną i niepożądaną sennością bracia syjamscy mogą spać na zmianę były przypadki uniewinnienia od zabójstwa somnambulicznego, to jest takiego, kiedy sprawca zabił we śnie.

Ziewanie i chlapanie. Ziewanie jest czymś pośrednim pomiędzy odruchem a ruchem ekspresywnym i niełatwo jest wytłumaczyć jego przyczyny. Trwa ono kilka sekund, czasami towarzyszy mu przeciąganie się, zdarza się zarówno przed snem, jak i po śnie i występuje często przy zmęczeniu lub nudzie obserwuje się je u wielu ssaków, zwłaszcza u małp, aby ziewać – trzeba być przytomnym. Według powszechnej opinii ziewanie jest zaraźliwe, lecz prawdopodobnie rzecz polega na tym, że warunki wywołujące ziewanie u jednej osoby wywołują je również u sąsiada. Ziewaniu towarzyszy również łzawienie spowodowane albo przez bezpośredni ucisk na gruczoły łzowe przy wykrzywianiu twarzy, lub przez impulsy nerwowe występujące równocześnie z bodźcami wyzwalającymi te dziwne gesty i dźwięki. Akt ziewania związany jest z niewielkim przejściowym wzrostem tętna, z pewnym skurczem naczyń włosowatych i może uchodzić za fizjologiczne usiłowanie dostarczenia więcej krwi do płuc i mózgu, ale przecież przy licznych innych okazjach dochodzi do zwiększenia przepływu krwi bez śmiesznych grymasów, trzasku szczęk i wytrzeszczania oczu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>