ROKOWANIE LECZENIA GUZÓW JAJNIKA

Rokowanie w przypadkach operacji niezłośliwych guzów jajnika (oophorectomia) jest dobre. Śmiertelność pierwotna po zabiegu wynosi około i %, w przypadkach powikłanych nie jest większa niż 3%. Odsetek pierwotnej śmiertelności po operacjach guzów złośliwych jajnika jest, rzecz naturalna, wyższy i wynosi około 10%. Bezwzględne wyleczenie – po pięcioletniej obserwacji – określają liczne statystyki liczbą 23-25% wszystkich operowanych przypadków guzów złośliwych jajnika. Należy jednak pamiętać, że stopień złośliwości poszczególnych gatunków złośliwych nowotworów tego narządu jest różny. Rokowanie jest najgorsze w przypadkach raków przerzutowych i obustronnych. Ale i mięsaki dają niedobrą prognozę. Niektórzy badacze twierdzą, że rokowanie w przypadkach jednostronnych mię- saków jajnika jest lepsze niż przy obustronnych guzach tego typu. Budowa histologiczna mięsaka wpływa również w pewnym stopniu na złośliwość guza. Wiókniako- mięsaki uchodzą za najmniej złośliwą odmianę tego nowotworu. Mięsaki okrągło- komórkowe są bardziej złośliwe niż złożone z komórek wrzecionowatych lub różr.o- kształtnych.

Aby polepszyć widoki na trwałe wyleczenie złośliwych guzów jajnika, należy w każdym przypadku nowotworu złośliwego, a także w przypadkach zawsze podejrzanych torbielaków surowiczych brodawczakowalych bez względu na to, czy operacja była doszczętna, czy też nie zastosować po zabiegu naświetlanie promieniami Roentgena. Lecznicze naświetlania promieniami rentgenowskimi samych guzów jajnikowych nie daje pożądanych wyników, a może doprowadzić do niepotrzebnych powikłań w postaci wytworzenia się zrostów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>