Grzybica wcszczynowa

Wszystkie opisane wyżej postacie grzybicy strzygącej wywołane bywają przez grzyba strzygącego wielkozarodnikowego, występującego najczęściej na ziemiach polskich i na wschodzie Europy. Na Zachodzie zaś zdarza się częściej grzybica strzygąca drobnozarodnikowa (microsporia), którą spostrzega się w Polsce rzadko. Mikro- sporia występuje głównie u dzieci, u których zaatakowana bywa najczęściej głowa owłosiona, przy czym zmiany chorobowe podobne są do łupieżowatej postaci grzybicy strzygącej wielkozarodnikowej.

Grzybica wcszczynowa (Iavus) rozpoczyna się najczęściej w wieku wczesnego- dzieciństwa, po czym, jeżeli nie zostaje leczona, może trwać przez całe życie, w odróżnieniu od zmian grzybicy strzygącej, które nawet nie leczone ustępują samoistnie w okresie pokwitania. Grzyb woszczynowy atakuje podobnie jak grzyb strzygący powierzchowny naskórek zrogowaciały oraz mieszki włosowe, włosy i paznokcie. Kliniczne postacie grzybicy woszczynowej umiejscawiają się również w skórze głowy owłosionej, w skórze nieowłosionej i w paznokciach.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>