Oględziny narządów płciowych zewnętrznych

Czasami, zwłaszcza u kobiet młodych, nagromadzenie się tłuszczu w powłokach, w okolicy pępka, wypełnienie jelit i żołądka gazami i powiększenie się rozmiarów brzucha nasuwają podejrzenie rozwijającej się ciąży lub guzów jajnika albo macicy – nie mówiąc już o możliwości zaokrąglenia się brzucha ponad spojeniem łonowym w następstwie wypełnienia pęcherza moczowego.

Oględziny narządów płciowych zewnętrznych powinny poprzedzić zawsze badanie przez pochwę lub odbytnicę. Należy zwrócić uwagę na okolicę odbytu (kłykciny płaskie), ujście cewki moczowej (rzeżączka, polipy) i wejście do pochwy (wady rozwojowe, owrzodzenia). Wygląd błony śluzowej i skóry warg sromowych, blizny międzykrocza, kształt błony dziewiczej i jej pęknięcia mogą mieć duże znaczenie rozpoznawcze. Stwierdzenie utraty dziewictwa jest nieraz rzeczą bardzo trudną, nie każdy bowiem stosunek płciowy pociąga za sobą rozerwanie błony dziewiczej. Go więcej, szczególna jej rozciągliwość umożliwia nawet przedostanie się przez nią główki dziecka bez jej uszkodzenia. Sprawy zapalne sromu i pochwy, guzy pochodzenia nowotworowego i nie- nowotworowego (żylaki, kłykciny kończystc, słoniowacina sromu), zmiany położenia macicy i pochwy (obniżenie i wypadanie), skaleczenia i obrażenia tej okolicy – nie są w każdym razie zjawiskiem tak rzadkim, aby uprawniały do zaniechania oględzin narządów płciowych zewnętrznych lub do badania pod prześcieradłem, jak to robiono często ze względów pruderii, i przystępowania od razu do badania wewnętrznego.

– 2. Obmacywanie. Przez obmacywanie brzucha uzyskuje się w ginekologii szereg wskazówek pierwszorzędnego znaczenia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>